Dębica – miasto

Dębica – miasto położone w zachodniej części województwa podkarpackiego, nad rzeką Wisłoką, na północnym skraju Pogórza Strzyżowskiego. Siedziba powiatu dębickiego, któremu podlegają: Dębica, Brzostek, Pilzno, Czarna, Jodłowa, Żyraków. Jest to także siedziba władz gminnych, w jej skład wchodzą: Braciejowa, Brzeźnica, Głobikowa, Gumniska, Kędzierz, Kochanówka, Kozłów, Latoszyn, Nagawczyna, Paszczyna, Podgrodzie, Pustków-Wieś, Pustków-Krownice, Pustków-Osiedle, Pustynia, Stasiówka, Stobierna i Zawada. Dębice zamieszkuje 46 tysięcy mieszkańców, a powierzchnia miasta wynosi 34 km². Prawa miejskie nadane zostały w 1358 roku.

Jest to jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych w południowo-wschodniej Polsce. Rolę dominującą w mieście, a także poza nim, pełni przemysł gumowy, spożywczy a także chemiczny. Główne zakłady to: Firma Oponiarska „Dębica” SA, Tikkurilla Beckers-Polifarb Dębica, Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka, Zakłady Mięsne Dębica, Iglomeat-Sokołów i Animex Południe. Ponadto, na terenie miasta znajduję się wytwórnia urządzeń chłodniczych.

Dębica to miasto niezbyt bogate w zabytki. Znajdziemy ich tu zaledwie kilka: kościół farny św. Jadwigi, cmentarz parafialny, cmentarz wojskowy, cmentarz żydowski, zespół dworski na Wolicy, synagoga nowomiejska, dawny pałac Raczyńskich oraz koszary.

Miasto to ma bardzo dobre położenie jeśli chodzi o transport. Nieopodal przebiega autostrada A4, z której w okolicy Dębicy są dwa zjazdy. Natomiast na południe od miasta wije się droga krajowa DK94. Przez Dębice przebiega linia kolejowa E30, która prowadzi do granicy z Ukrainą. W miejscowości są dwie stacje kolejowe – Dębica i Dębica Wschód